Саветовање о ученичким задругама

У организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС у нашој школи у среду 5. јуна одржано је саветовање о ученичким задругама. Саветовању су присуствовали директори основних школа и предшколских установа са територије Јабланичког и Пчињског округа.

Весна Недељковић, помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и васпитање званично је отворила скуп, при чему је истакла да кроз ангажовање у задругама ученици могу да унапреде рад својих школа.

-Ученичке задруге доносе вишеструку добит обједињавањем знања ученика из више области. Ученичка задруга као правно лице може да обавља производну, продајну и услужну делатност као и друштвено користан и хуманитарни рад кроз ваннаставне активности. Израда производа и пружање услуга за потребе школа, прикупљање секундарних сировина, пружање услуга трећим лицима делокруг је рада задруга, нагласила је Весна Недељковић.

Посета ученика ромске националности нашој школи поводом предстојећег уписа у средње школе

Ученици основне школе "Вожд Карађорђе", припадници ромске националне мањине, посетили су у уторак 4. jуна нашу школу, при чему су се ближе упознали са подручјима рада и образовним профилима који се школују у нашој школи.

Кроз ову посету ученици су могли да виде услове у којима се реализује теоријска и практична настава, радионице и кабинете. Наставници су ђацима говорили о предностима образовања у средњим стручним школама, дуалном образовању, значају и предностима које пружа овакво образовање при тражењу посла и социјалном укључивању.

Poseta roma 1

На матуру без аутомобила

У организацији секције за безбедност саобраћаја наше школе, коју воде наставници Душан Станојевић, Жарко Антанасковић и Милош Гроздановић, а уз подршку Агенције за безбедност саобраћаја Србије, Управе саобраћајне полиције ПУ Лесковац и Медицинске школе у Лесковачком културном центру 15. маја одржана је трибина за све матуранте града „На матуру без аутомобила“. Трибина се спроводи у оквиру истоимене кампање Агенције за безбедност саобраћаја посвећене ученицима завршних разреда средњих школа, овогодишњи слоган је „Ти бираш шта ћеш да памтиш“.

Овом акцијом матуранти се подстичу да, због очекиване конзумације алкохола на матурској вечери, не користе аутомобил већ да се ослоне на помоћ пријатеља и родитеља.

Матурантима се, на трибини, обратила председница Савета родитеља Града Лесковца Наташа Коцић која је похвалила иницијативу школе организовањем овакве активности и скренула пажњу младима да схвате озбиљност последица вожње у алкохолисаном стању.

Matura bez automobila 2 Matura bez automobila 3

Обележен дан девојчица

У оквиру пројекта немачке развојне сарадње Подстицање запошљавања младих који спроводи немачка организација за међународну сарадњу GIZ у сарадњи са Градом Лесковцем, Канцеларијом за младе и Техничком школом „Раде Металац“ обележен је међународни Дан девојчица у Лесковцу.

Ове године девојке из Техничке школе „Раде Металац“ и канцеларије за младе имале су прилику да се упознају са женом која се професионално бави аутолимарством, браварством и заваривањем, једином на територији Јабланичког округа. Реч је о госпођи Сунчици Горчић, предузетници која се већ двадесет година успешно бави аутолимарством, а која је у својој радионици, разговарајући са девојкама, покушала да представи и опише предности и мане посла којим се бави, проблеме са којима се у раду суочава. Она је нагласила значај љубави према послу којим се бави истичући да аутолимарство и заваривање, које је сама научила, не би мењала ни за шта на свету. Овим путем девојкама је поручила да се истински боре за своје циљеве као и да воле оно што раде.

Dan devojcica 1 Dan devojcica 2

Михаило Петровић Алас

"Само неуки и неразумни људи могу да сматрају да је прошлост мртва и непролазним зидом заувек одвојена од садашњости. Истина је напротив да је све што је човек некад мислио, осећао и радио, нераскидиво уткано у оно што ми данас мислимо, осећамо и радимо. Уносити светлост научне истине у догађаје прошлости, значи служити садашњости"

Иво Андрић

Петровића је често могуће било срести на неочекиваним местима, међу разноврсним изворима и дисциплинама. Јавља се као писац закона, реферата и извештаја с многих научних скупова; изумитељ је неколико успешних патената; писац педагошких радова из математике; астроном; писац путописа у књижевности; историчар, есејиста, творац веома успешних система у криптографији, сакупљач народног мелоса и фолклора, писац стручних текстова из рибарства и економије, океанограф, морепловац,..

О раду Михаила Петровића Аласа, можете више прочитати на сајту ДМС Подружнице Јабланички округ на вези: Алас и математика

Поводом обележавања 150 година од рођења Михаила Петровића Аласа, председница стручног већа математике и информатике Виолета Пешић одржала је час о Михаилу Петровићу Аласу.

Mika Alas