На матуру без аутомобила

У организацији секције за безбедност саобраћаја наше школе, а уз подршку Агенције за безбедност саобраћаја Србије, Града Лесковца и Канцеларије за младе у Лесковачком културном центру одржана је трибина за све матуранте града „На матуру без аутомобила“. Трибина се спроводи у оквиру истоимене кампање Агенције за безбедност саобраћаја посвећене ученицима завршних разреда средњих школа, овогодишњи слоган је „Ти бираш шта ћеш да памтиш“.

1

4

3

7

-У Лесковцу је у задњих пет година погинуло шесторо младих људи, а подаци на глобалном нивоу говоре да 50 посто младих погине у саобраћајним незгодама, док 50 посто страда из неког другог разлога. Из године у годину тај број се смањује јер се активно врши едукација младих људи. Подаци говоре да је 1997. године 320 младих људи погинуло, док је прошле године тај број смањен за 70 посто – страдала су 103 лица. Сматрам да може бити боље и сигуран сам да кроз овакве активности то можемо и да остваримо, рекао је начелник одељења за превенцију и едукацију Агенције за безбедност саобраћаја Србије Душко Пешић
6 .

-Активностима, као што је ова данас, покушавамо да утичемо на младе да промене ставове тако што им указујемо на то колико је опасно када у вожњи прекораче брзину, колико је опасно када возе под дејством алкохола, када користе мобилне телефоне али и колико су увећани фактори ризика ако не користе појас, а дође до судара и колико је појас важан како на предњем тако и на задњем седишту, истакао је Пешић.

Он се захвалио градоначелнику Горану Цветановићу на подршци коју пружа у реализацији оваквих активности.

8

-Ово је добра акција јер на овај начин превентивно делујемо на младе у периоду када завршавају средњу школу. Треба да уживају и друже се са својим вршљацима без конзумирања алкохола или бар да га козумирају у малим количинама. Ове године славим 35 година матуре са својом генерацијом, и верујте ми да за 50 година свог живота никада нисам конзумирао алкохол, а увек сам се лепо проводио. То значи да алкохол не омогућава лепо расположење већ то омогућава лепо окружење и добри пријатељи, поручио је младима градоначелник Горан Цветановић.

Он је апеловао на матуранте да на прославу не иду својим колима и посао им је поруку да алкохол није супстанца која омогућава лепо расположење.

Наставник наше школе Жарко Антанасковић је рекао овом приликом да је идеја ове акције управо утицање на младе да на матуру не иду својим колима јер су то тренуци када их понесе еуфорија, а последице могу да буду катастрофалне.

Своју животну причу присутним матурантима испричао је палаплегичар Славиша Савић, човек који је пре 25 година – када је био матурант возио аутомобил без возачке дозволе, појаса и прекорачењем дозвољене брзине, покушавајући да претекне друго возило скренуо са пута и доживео саобраћајну незгоду. Последица су повреде које су Славиши промениле живот остављајући га у инвалидска колица.

5

Матуранти су имали прилику да помоћу „пијаних наочара“ осете како изгледа возити под дејством алкохола и психоактивних супстанци. Ученици Медицинске школе извели су перформанс – симулацију саобраћајне незгоде и пружање прве медицинске помоћи.

2

Наша школа део Европске школе без граница

У нашој школи одржана је инфо сесија о истраживању ставова средњошколаца о Европској унији. Ова активност део је пројекта „Европска школа без граница! – Превазилажење предрасуда код средњошколаца у Јабланичком округу да ће уласком у ЕУ људи у Србији изгубити национални и културни идентитет“. Инфо сесији претходило је анкетирање ђака друге и треће године наше школе.

Више информација на сајту

Малишани из вртића „Наше дете“ уче о безбедности у саобраћају

У нашој школи малишани старије групе вртића Наше дете Предшколске установе „Вукица Митровић“, присуствовали су предавању „Безбедност деце у саобраћају”.

Предавање је одржао наставник практичне наставе у подручј рада Саобраћај Милош Гроздановић.

Циљје подстицање развоја културе и понашања у саобраћају од најранијег доба, као и развијање правилних навика.

Ова активност одржана је поводом обележавања Дечје недеље.

Pazljivko-15.jpg

ПРЕДАВАЊА О ЕЛЕКТРОНСКОМ ПОСЛОВАЊУ

15.03.2017.г.

У Свечаној сали Техничке школе „Раде Металац“ поводом обележавања Дана установе одржана су два предавања из области електронског пословања.

Доц. др Горан Куњадић, са Универзитета Сингидунум,  говорио је о безбедносним  механизмима у банкарским трансакцијама.

GK.jpg

Ивана Мицић, директора CREDIT AGRICOLE Банке у Лесковцу, презентовала практичну примену мобилног банкарства.

IM.jpg

Оваква и слична предавања по традицији се годинама организују у нашој школи. Предавачи су присутнима наставницима, ученицима и представницима банака приближили нове трендове у електронском пословању. Посебно интересовање изразили су ученици образовног профила ЕЛЕКТРОТЕХНИЧАР ИНФОРМАЦИОНИХ ТЕХНОЛОГИЈА који у четвртом разреду имају управо предмет  ЕЛЕКТРОНСКО ПОСЛОВАЊЕ. Овом приликом употпунили су и проширили своја знања из те области.

Поступање у случају елементарне непогоде

Март 2017. – Двадесеторо ученика прве године наше школе присуствовало је едукацији како се понашати у случају елементарне непогоде. Предавачи су били официр за везу Војске Србије у штабовима за ванредне ситуације кп Предраг Костић,  Томислав Антић и Валентина Ђокић испред Штаба за ванредне ситуације Лесковца и секретар Црвеног крста Драфан Величковић.

Ученици су се ближе упознали са појмом техничко технолошка несрећа, начином функционисања Штаба за ванредне ситуације у случају појаве елементарне непогоде на територији Јабланичког округа и улогом и значајем Црвеног крста у тој ситуацији, као и са улогом и задатком официра за везу Војске Србије у штабовима за ванредне ситуације.

Након предавања ученици су обишли склониште у Дому здравља Лесковац.